Определение формы молекул

Рисунок6
В завданнях ІІІ етапу Всеукраїнських олімпіад з хімії досить часто зустрічають завдання щодо визначення форми молекул і видів гібридизації . Ось деякі з них.

У 2011 році  в завданнях  Харківської обласної хімічної олімпіади для 9 класу пропонувалась  задача «Рівняння».
1. Відновіть пропущені частини рівняння, а також вкажіть умови протікання реакцій і коефіцієнти (де це потрібно).
SO2 + H2O2 → … ;      HCl(к) + HNO3(к) → … ;      Au + HCl(к) + HNO3(к) → … ;
 … → K2S + K2SO3 + H2O ;     ……→Na2S + Na2SO4 ;         … → KCl + KClO4.
2. Наведіть структурні формули SO2, Н2SO3, Н2SO4, Н2S, SF4; вкажіть ступінь окиснення і тип гібрідизації атома Сульфуру у цих сполуках.
В завданні для 10 класу була задача «Мінерал».
Цінний мінерал А, який використовується для отримання алюмінію, містить Натрій (масова частка 32.86%), а також Алюміній та Флуор.
      1. Виведіть формулу мінералу А.
      2. В чому суть способу добування алюмінію за допомогою цього мінералу? Наведіть відповідні реакції.
      3. Наведіть геометричну будову комплексного іона, що входить до складу мінералу А, вкажіть тип гібридизації центрального атома.
Одинадцятикласникам пропонували задачу «Солі».
Сіль А, що містить Калій, Хлор і Оксиген, може термічно розкладатися як з утворенням газу B і солі C, так і з утворенням солей C і D. У результаті нагрівання 9.96 г солі А утворилася суміш, що містить 3.02 г солі C, причому сіль А повністю розклалася.
1. Розшифруйте речовини, якщо сіль А містить 31.9% Калію, а Хлор у солі C знаходиться в найбільш стабільному ступені окиснення. Наведіть рівняння реакцій.
2. Розрахуйте масові долі речовин в отриманій суміші.
3. Наведіть геометричну будову складних іонів у солях A і D, вкажіть тип гібридизації центральних атомів.

На наступній сторінці пропоную вам згадати теорію гібридизації атомних орбіталей, та її використанн для визначення форми молекул.

Далі