Нобелівська премія з хімії 2016

Нобелівську премію з хімії 2016 року було присуджено спільно Жан-П’єру Саважу (Франція), серу Джеймсу Фрезеру Стоддарту (США) і Бернарду Лукасу Ферінгу (Нідерланди) “за розробку та синтез молекулярних машин”.

нобелеаские лауреаты 2016Молекулярні машини – це мініатюрні нанорозмірні пристрої, які можуть працювати – тобто, виконувати певні дії, якщо підживлювати їх енергією. Створивши їх, лауреати заклали матеріальну основу нанотехнології.

Перший крок на шляху до створення молекулярної машини було здійснено Саважем у 1983 році. Він поєднав дві кільцеві молекули і отримав ланцюг, який назвав катенаной. У цій системі молекули пов’язані не ковалентним зв’язком, а механічним, що дозволяє їм відносно вільно рухатися.

катенана

 

 

У 1991 році Стоддарт створив перший ротаксан – клас сполук, що складаються з молекули гантелеподібної _mp4форми і циклічної молекули, «одягненої» на неї, і продемонстрував, що кільце може обертатися на цій осі немов шестерня. Він же створив перший молекулярний підйомник – такий собі наноліфт.

 

У 2011 році група Бернарда Ферінга показала концепт молекулярного «автомобіля», що складається з чотирьох моторів, які обертаються під дією електричних імпульсів.

 

молекулярный автомобиль

 

 

You may also like...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься.

*